خشک کن تونلی

خشک کن تونلی tunnel dryer یا کانتینیوس و طرز کار دستگاه خشک کن تونلی

خشک کن تونلی یا کانتینیوس چیست ؟

خشک کن تونلی یک نوع خشک کن مداوم مستقیم است. خشک کن بزرگترین مقیاس است. اصل: در این خشک کن ، مواد برای خشک کردن به منظور خشک کردن به تونل گرم شده هوا ارسال می شوند. مواد در یک انتها وارد شده و مواد خشک شده در انتهای دیگر تونل جمع می شود.

خشک کن تونلی یا کانتینیوس و موارد استفاده از این نوع خشک کن برای خشک کردن میوه و سبزی

دستگاه خشک کن تونلی به صورت نواری و کانتینیوس می باشد.

خشک کردن محصولات کشاورزی قدیمی ترین و متداول ترین و هنوز هم عملی ترین روش نگهداری در مواد غذایی و صنایع مختلف است . فرایند خشک کردن با استفاده از دستگاه میوه خشک کن نوع خشک کن تونلی در بسیاری از عملیاتهای صنعتی به طور عمده مواد غذایی و کشاورزی و شیمیایی ضروری است .

خشک کن

روشهای خشک کردن :

خشک کردن طبیعی ، قدیمی ترین و متداول ترین خشک کن نور آفتاب است که برای خشک کردن میوه ها و سبزیجات استفاده می شود که باعث کاهش آب و PH میوه و سبزیجات شده و مدت ماندگاری شان را بالا می برد این روش خشک کن معایبی هم دارد تغییر رنگ میوه و سبزیجات ، باد ، باران ، آلودگی شیمیایی و میکروبی همچنین داشتن فضای وسیع از جمله معایب این روش می باشد . که همه این عوامل در کیفیت مواد غذایی تاثیر گذار است .

خشک کردن مصنوعی که با استفاده از ماشین آلات و دستگاه خشک کن تونلی انجام می شود

دستگاه خشک کن تونلی

مکانیسم عمل:

یکی از درهای تونل باز می شود و موادی که باید خشک شوند بر روی چرخ دستی ها قرار می گیرند و کامیون ها به آرامی در تونل رانده می شوند و سپس درب بسته می شود. هوای گرم گردش می شود و از طریق کامیون ریلی و چرخ دستی های سوراخ دار عبور می کند. هوای گرم که پس از آن دنبال می شود با کمک فن ها مجددا چرخ می شود و مواد خشک می شوند. هوای مرطوب پس از اتمام خشک شدن از طریق اگزوز منتقل می شود. درب باز شده و چرخ دستی ها را از قیف بیرون آورده و برخی از واگن های جدید با مواد مرطوب وارد کامیون ها شده و روند کار تکرار می شود.

مواد در حالی که از محفظه خشک کن عبور می کند خشک می شود.روش های مختلف جریان هوا در این نوع خشک کن با توجه به عواملی مانند مواد و شرایط خشک شدن در دسترس هستند از جمله :

 • جریان هوای افقی
 • جریان هوای عمودی
 • جریان هوای متناوب

مزایا

 •  خشک کن های تونلی محفظه مزیت کار مداوم را دارد.
 •  مقدار زیادی مواد را می توان خشک کرد.
 •  از خشک کنهای تونلی برای خشک کردن موم پارافین ، ژلاتین ، صابون ، سفال و غیره استفاده می شود.

معایب:  

 •    هزینه بالای کار برای بارگیری و تخلیه.    
 •  مواد گرمازا قابل خشک شدن نیستند.    
 •  خشک کردن  کند است ، بنابراین وقت گیر است.    
 •  برای تولید مقیاس کوچک مناسب نیست.    
 •  این یک فرآیند بدون آشفتگی است.     
 • خشک کردن مواد مایع امکان پذیر نیست.   
 •   هنگام باز شدن درها قبل از توقف گردش هوای گرم ، احتمال تصادف وجود دارد.

این خشک کن برای خشک کردن از طریق هوای گرم و جریان هوا برای از بین بردن رطوبت سطحی بیشتر استفاده می شود .

با از بین بردن رطوبت سطحی قبل از بسته بندی محصول از رشد با کتری ها جلوگیری می کند و عمر مفید محصول را به حداکثر می رساند.

خشک کن تونلی گازی

این نوع از خشک کن ها برا ی خشک کردن میوه و سبزی ها ,میوه های جنگلی ,گیاهان دارویی طراحی شده است .

مواد خشک شده با خشک کن تونلی گازی  رنگ و طعم اصلی خود را حفظ می کند .

دستگاه خشک کن تونلی مس تواند از پانل یا اجر ساخته شود .

خشک کن تونلی یک نوع خشک کن بزرگ و مستقیم است.ماده ای که باید خشک شود در سینی ها قرار می گیرد که بر روی چرخ دستی ها که با فضای زیادی بین سینی ها قرار دارد و جریان هوا بین آن ها وجود دارد .

چرخ دستی ها با پایه های چرخدار هستند که انعتاف پذیری بالایی را در کارخانه ایجاد می کند.چرخ دستی ها داخل تونل هدایت می شوند و دریک جهت حرکت می کنند .

واگن با مواد مرطوب در سینی ها از یک طرف وارد می شود و از طرف دیگر با مواد خشک خارج می شود

خشک کن تونلی گازی

کاربردهای این نوع دستگاه :

امروزه در سراسر دنیا آجیل و میوه های خشک گسترش یافته و طرفداران زیادی دارد کشمش ، زردآلو ، آلو ، سیب ، انجیر ، توت فرنگی ، گوجه فرنگی ، زرشک ، زعفران ، انگور ، چای و بسیاری دیگر از میوه ها را می توان خشک کرد و برای مدت زمان طولانی  انها را نگه داشت  همچنین جایگزین مناسبی برای مصرف چیپس و پفک و غیره کرد

    در آزمایشگاه های تحقیقاتی و بخش QC برای خشک کردن سیم های شیشه ای و دستگاه های کوچک.     در خشک کردن مواد بسته بندی کلاه های پلاستیکی ، قاشق ، ویال های تزریقی ، ظروف شیشه ای و غیره

همچنین برای خشک کردن انواع سبزیجات و نگه داری آنها به مدت طولانی و تهیه انواع پودرها ، همچنین برای مصارف شیمیایی و دارویی نیز می توان از دستگاه خشک کن از جمله این نوع خشک کن استفاده کرد .

خشک کن تونلی باعث تغییر رنگ می شود :

خشک کردن میوه و سبزی به روش قدیمی یا طبیعی باعث تغییر رنگ آنها می شود اما با استفاده از دستگاه خشک کن فرایند به گونه ای صورت می گیرد که رنگ و خاصیت میوه و سبزیجات تغییری صورت نخواهد گرفت .

منبع :

what is tunnel dryer?

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *