معرفی 5 تا از بهترین مارک دستگاه میوه خشک کن صنعتی

امروزه دستگاه خشک کن میوه به ویژه دستگاه میوه خشک کن صنعتی، بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

مردم سراسر جهان به ویژه ایران از دیر باز از خشک کردن میوه برای نگهداری طولانی مدت انواع میوه ها و جلوگیری از فساد میوه به ویژه در فصولی که نوع خاصی از میوه با حجم زیاد تولید می شود، استفاده می نمودند.

عموما خشک کردن میوه های تابستان برای مصرف در سرمای زمستان مد نظر مردم قدیم بوده است.

امروزه با افزایش حجم تقاضا برای مصرف میوه های خشک در سراسر جهان، دیگر روش های قدیمی و سنتی پاسخگوی نیاز نبوده و امروزه میوه خشک کن ها به ویژه دستگاه های  خشک کن صنعتی برای تولید حجم بالایی از میوه خشک مورد استفاده صنعتی قرار می گیرند. البته دستگاه میوه خشک کن خانگی نیز به بازارمصرف معرفی شده است که امکان تولید مکانیزه میوه های خشک را در خانه و در مقدار کم فراهم می آورد.

امروزه انواع دستگاه  خشک کن امکان تولید میوه های خشک از انجیر، انبه، آناناس، کیوی، هلو، موز، توت و … را فراهم نموده اند.

دستگاه بر بسیاری از مشکلات موجود در روش های سنتی خشک کردن میوه فائق آمده است.

دستگاه این امکان را فراهم نموده است تا بدون توجه به آب و هوا، میزان رطوبت محیط و شدت نورآفتاب، فرایند های خشک نمودن میوه انجام شود.

همچنین دستگاه میوه خشک کنی با مکانیزه نمودن فرایندها، امکان تولید بهداشتی تر محصول و به دور از گرد و غبار، آسیب حشرات و … را فراهم نموده است.

پیشرفت تکنولوژی و معرفی دستگاه میوه خشک کن صنعتی به بازار، لزوم استفاده از فضاهای وسیع را در فرایند های خشک کردن میوه از بین برده است و این فرایند دیگر نیازمند زیر ساخت های فیزیکی وسیع نیست.

دستگاه خشک کن چه در ابعاد کوچک و خانگی و چه به عنوان دستگاه صنعتی، میوه خشک های خوشرنگ تری را نسبت به میوه های خشک شده با روش های سنتی ارائه می نماید.

فرایند های طولانی خشک نمودن و عدم استفاده از افزودنی های لازم باعث می شود میوه های خشک شده در منزل و به روش های خانگی تیره تر از میوه هایی باشند که با استفاده از دستگاه میوه خشک کنی، خشک شده اند.

دستگاه میوه خشک کن صنعتی

دستگاه میوه خشک کن   و ارزش غذایی میوه ها

بسیاری معتقدند که استفاده از دستگاه میوه خشک کن صنعتی، ارزش غذایی میوه ها را از بین می برد.

لازم به توجه است که ارزش غذایی میوه های طبیعی در کل بیشتراز میوه های خشک می باشد و میوه خشک را نمی توان با میوه طبیعی جایگزین نمود، بلکه می توان آن را نوعی تنقلات مفید و خوش طعم دانست.

فرایند های حرارتی باعث حذف و تغییر برخی از ویتامین های موجود در میوه ها مثل ویتامین c و برخی رنگ دانه ها می شود.

سرعت و نوع فرایند خشک نمودن در دستگاه میوه خشک کنی به ویژه در دستگاه میوه خشک کن صنعتی تاثیر زیادی بر کاهش ارزش غذایی میوه ها دارد، بنابراین انتخاب دستگاه های مناسب بسیار اهمیت دارد.

طی فرایند خشک نمودن میوه ها، مقدار زیادی از آب میوه از دست می رود و میزان قند میوه به نسبت حجم آن افزایش می یابد، بنابراین کالری میوه های خشک در مقایسه با میوه های طبیعی بیشتر است و بایستی در مصرف آنان بیشتر دقت نمود.

لازم به توجه است که این خاصیت مربوط به ماهیت میوه های خشک بوده و فارغ از روش خشک نمودن با دستگاه  یا با روش های خانگی است.هر 100 گرم میوه خشک به طور میانگین، 250 کیلوکالری انرژی دارد.

از دیگر مباحثی که در مورد میوه های خشک شده با انواع دستگاه  به ویژه دستگاه های خشک کن میوه صنعتی مطرح می شود، استفاده از افزودنی ها برای حفظ رنگ و افزایش طول عمر میوه های خشک می باشد.

استفاده از افزودنی های سولفیدی می تواند برای برخی مبتلایان به بیماری هایی همچون آسم مشکل آفرین بوده یا در برخی افراد ایجاد حساسیت نماید.

در کل استفاده از روش هایی مثل غوطه ور نمودن در محلول های قندی، سرعت بالاتر داشته و مضرات افزودنی های سولفیدی را ندارند.

البته در خصوص این افزودنی ها نیز افزایش میزان قند و کالری مساله ساز است.پس از خشک نمودن برخی میوه ها با دستگاه ، می توان از افزودنی های طبیعی مثل آبلیمو استفاده نمود که ضمن حفظ رنگ میوه، طعم بهتری به میوه می دهند.

این افزودنی برای تمامی انواع میوه قابلیت استفاده ندارد و برای برخی میوه ها همچون سیب رایج است.
میوه های خشک حتی میوه هایی که با استفاده از دستگاه  تولید می شوند، منبع غنی ویتامین های A، B1، B2، B3، B6، پانتوتنیک اسید و نیز املاحی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، مس و منگنز بوده و عمده ارزش غذایی میوه های طبیعی را حفظ می نمایند.

میوه های خشک تولید شده بهترین جایگزین ها برای تنقلات پر کالری با ارزش غذایی کم همچون چیپس و پفک می باشند. هر 100 گرم میوه خشک، یک تا 5 گرم پروتئین دارد.

دستگاه خشک کن میوه

انواع دستگاه   میوه خشک کن   صنعتی

اساس کار خشک کن مبتنی بر دو فرایند خشک کردن با هوای داغ و روش تصعیدی است.

خشک کردن با هوای داغ برای تولید کشمش، انجیر خشک و …. رواج زیادی دارد.

دستگاه خشک کن صنعتی با اساس خشک کردن به روش تصعیدی اغلب برای میوه های لوکس و میوه خشک های مصرفی در آجیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه میوه خشک کن

دستگاه خشک کن میوه  صنعتی و اهمیت فرایند بسته بندی

علاوه بر انتخاب دستگاه خشک کن صنعتی مناسب با فرایند و مکانیزم مناسب خشک کردن، لازم است تا به فرایند ها و روش های بسته بندی نیز توجه ویژه ای شود.

در بسیاری از مواقع،  خشک کن ، محصول مناسبی را ارائه می نماید اما روش نادرست بسته بندی علاوه بر کاهش مدت زمان نگه داری میوه، باعث افت شدید کیفیت محصول می شود.

انتخاب بسته بندی مناسب به نحوی که رطوبت، نور و اکسیژن در محصول نفوذ ننماید، از نکات مهم صنعتی در ارائه محصول با کیفیت به بازار می باشد.

پروسه خشک کردن انواع میوه و سبزیجات

روند خشک کردن انواع میوه جات و سبزیجات بستگی به دما و رطوبت دارد. به طور معمول افزایش 10 درجه سانتیگراد، روند رو به رشد خشک کردن را به میزان سه برابر افزایش می دهد. البته افزایش حرارت و دما نباید تا حدی شود که محصول به حالت سوختگی برسد که از حالت طبیعی خود خارج شود.

در گذشته میوه ها را در زیر نور خورشید قرار می دادند که این روش کاملا سنتی بود و بسته به میزان آب و هوا داشت اما امروزه روش های جدیدی برای خشک کردن وجود دارد. در اینجا به ذکر برخی از این روش ها می پردازیم:

1: خشک کن کابینتی: در این روش محصولات را داخل قفسه می گذارند و درجه هوا، حرارت و رطوبت کنترل می گردد. برای جلوگیری از رطوبت بالا در این روش می توان قسمت اندکی از هوا را  به داخل آن جریان داد.

2: خشک کن تونلی: در این روش یک محفظه یا تونل طولانی با چرخ های بسیار خود مورد کاربست قرار می گیرد که علاوه بر افزایش ظرفیت می توان با خارج کردن یک بخش، بخش جدیدی را جایگزین آن کرد تا روند آن سرعت بیشتری به خود ببخشد.

دستگاه میوه خشک کن مدل rgb30

زمان خشک کردن میوه ها

زمان خشک کردن میوه ها به عوامل بسیار زیادی بستگی دارند ولی در کل می توان همه آن ها را در چهار مورد خلاصه کرد: 1: نوع میوه 2: تهیه مقدمات 3: اندازه میوه 4: کمیت میوه . هنگامی که یک بار به خشک کردن میوه مبادرت ورزیم همین زمان تقریبا زمانی ثابت برای خشک کردن می بایست در دفعات بعدی تنظیم گردد. بعد از خشک کردن محصولات می بایست آن ها را با رعایت بهداشت بسته بندی نمود و محصول نهایی را در مکانی تمیز و خنک نگه داری کرد.

خط تولید میوه خشک کن صنعتی

اولین مرحله در اجرای این فرآیند، عمل برس زنی توسط دستگاه اتوماتیک است. پس از آن مرحله کنترل بازدید، شستشوی میوه و واکس زنی ، آنزیم زدایی، خشک کردن توسط دستگاه مخصوص و سپس بسته بندی آن توسط دستگاه بسته بندی خشکبار و دستگاه دسته بندی حبوبات می باشد.

معرفی 5 تا از بهترین ماک دستگاه میوه خشک کن

کارکردهای یک دستگاه خشک کن میوه قبلاً در عنوان آن گنجانده شده است. این باعث کاهش رطوبت از انواع مختلفی از مواد غذایی مانند میوه ، سبزیجات و گوشت می شود! اصولاً این دستگاه آب را از مواد غذایی مختلف حذف می کند. فرآیند خشک کردن باعث می شود مواد غذایی طولانی تر حفظ شود. با استفاده از پنکه و منبع گرما برای افزایش جریان هوا ، یک دستگاه خشک کن قدرت انجام کارهای بسیار خوبی را برای کسب و کار شما دارد.

بگذارید موضوع را بررسی کنیم! صرف نظر از سن ، اکثریت قریب به اتفاق کودکان در تلاشند مواد مغذی حیاتی را دریافت کنند که در سبزیجات و میوه ها به وفور وجود دارد.

هدف اصلی دستگاه خشک کردن مواد غذایی ، تغییر چیزها با تغییر میوه های معمولی در میان وعده های تغذیه کننده و سالم است که هم کودکان و هم بزرگسالان را تغذیه می کنند و می توانند در تمام طول روز پر انرژی باشند. برای روشن تر شدن آن ، اجزای خاصی که معمولاً در غلات مورد علاقه خود می بینید خشک شده اند. علاوه بر این ، ممکن است در صورت مقایسه با ماده مشابه بعد از برداشت ، چنین ظاهری بسیار جذاب تر از چنین ترکیباتی را مشاهده کنید. همچنین از این فرایند برای تهیه یک میان وعده منحصر به فرد استفاده می شود. دلایل خاصی ممکن است برای اطمینان از خرید دستگاه خشک کن شما کافی باشد. با این وجود ، برای شما مهم است که تحقیق را بطور کامل در درجه اول برای سفارش انجام دهید.

هدف اصلی راهنمای ارائه تحقیق گسترده در مورد بهترین خشک کن در سال 2018 و ارائه نمونه های برتر است که ممکن است برای کسب و کار شما  شما کاملاً مناسب باشد. با تمرکز دقیق روی ارزش عملکرد قیمت ، این بررسی ها و راهنمای خشک کن به شما کمک می کند تا بهترین دستگاه خشک کن را انتخاب کنید که متناسب با نیاز شما باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *